*Všetky tabuľky, grafy a obrázky, ktoré sú súčasťou článku, nájdete v priloženom PDF súbore na konci štúdie.
Úvod
Včasná diagnostika rakoviny môže prispieť k úspešnému zvládnutiu tohto ochorenia. S rastom nádorov môžu byť spojené pachové stopy, detegovateľné niektorými vyššími živočíchmi
s citlivým olfaktorickým systémom(1). Pre klinickú prax je však využiteľnosť týchto zvierat z mnohých dôvodov neuskutočniteľná. Niektoré práce naznačujú, ž hlística C. elegans dokáže vďaka dobre vyvinutým receptorom pre čuchové vnemy poskytnúť vhodný systém pre detekciu rakoviny(2). Cieľom našej štúdie bolo sledovať a vyhodnotiť chemotaktickú odpoveď tohto organizmu po expozícii moču onkologických pacientov a kontrolných subjektov a zistiť prípadné využitie tejto vlastnosti pri skríningu kancerogénnych ochorení.
Metódy a materiál
Vzorky moču poskytli onkologickí pacienti navštevujúci onkologické ambulancie v Piešťanoch a Trnave; kontrolné vzorky moču boli získané od študentov Trnavskej univerzity. Hlístice C. elegans v rovnakých vývojových štádiách (po synchronizácii) sme exponovali moču (riedenému a neriedenému) onkologických pacientov a kontrolných subjektov a pre každú vzorku sme vypočítali chemotaktický index (CI) podľa protokolu Margie et al., 2014(3).
Výsledky
Údaje sme analyzovali pomocou metódy ANOVA s vnútroskupinovým faktorom druh vzorky (neriedená, riedená vzorka) a medziskupinovým faktorom skupina (onkologickí pacienti, kontrolná skupina). Zistili sme signifikantný vplyv faktoru skupina (graf 1); skupina onkologických pacientov mala vyššie hodnoty CI ako kontrolná skupina: F(1;86)=196,3; p < 0,0001. Faktor druh vzorky nebol signifikantný: F(1;86) = 0,88; p = 0,350, ani interakcia faktorov skupina x druh vzorky nebola signifikantná: F(1;86) = 1,43; p = 0,234. Pomocou logistickej binárnej regresie sme zistili, že hodnoty CI dokážu efektívne rozlíšiť onkologických pacientov od osôb z kontrolnej skupiny (85,2 % správne identifikovaných pacientov podľa CI neriedených vzoriek; 84,1 % správne identifikovaných pacientov podľa CI riedených vzoriek).
Diskusia
Onkologické ochorenia sú jednoduchšie liečiteľné v počiatočnom štádiu, v ktorom sa symptómy ešte neprejavujú. Hirotsu et al. (2015) vo svojej práci poukázal na možnosť využiť na včasné odhalenie rakoviny chemotaktické testy s použitím nematód. Autori štúdie v teste porovnali „wild type“ C. elegans a C. elegans s genetickou abláciou neurónov zodpovedných za čuchové vnemy. Upravené nematódy s oslabenými olfaktorickými schopnosťami na rozdiel od „wild type“ už nevykazovali pozitívnu chemotaxiu k moču onkologických pacientov(2). Chemotaxia by teda pravdepodobne mohla byť spojená s rozpoznávaním špecifických pachových stôp týmito nematódami. Toto je v súlade s našimi výsledkami, ktoré naznačujú, že C. elegans dokážu odhaliť určité stopy zápachu v moči onkologických pacientov bez ohľadu na typ rakoviny a riedenie vzoriek moču.
Záver
Na základe našich výsledkov predpokladáme, že moč onkologických pacientov obsahuje špecifické pachové stopy, ktoré sa prejavili v chemotaktických testoch s použitím C. elegans. Do budúcnosti by však boli potrebné ďalšie testy, ktoré by pomohli pomenovať látky v moči týchto pacientov, zodpovedajúce za chemotaktickú odpoveď hlístic a objasniť ďalšie súvislosti spojené s nástupom rakoviny.
LITERATÚRA
1. Guerrero-Flores H, Apresa-García T, Garay-Villar Ó, et al. A non-invasive tool for detecting cervical cancer odor by trained scent dogs. BMC Cancer 2017; 17(1): 79.
2. Hirotsu T, Sonoda H, Uozumi T, et al. A Highly Accurate Inclusive Cancer Screening Test Using Caenorhabditis elegans Scent Detection. Lee M-H, ed. PLOS ONE 2015; 10(3): e0118699.
3. Margie O, Palmer C, Chin-Sang I. Chemotaxis Assay. J Vis Exp 2013; (74): 50069.