*Všetky tabuľky, grafy a obrázky, ktoré sú súčasťou článku, nájdete v priloženom PDF súbore na konci štúdie.
Úvod
Urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy patria do triedy MoNicutes, ktorá je charakterizovaná malou veľkosťou bakteriálnych buniek, chýbajúcou bunkovou stenou a extrémne náročnými rastovými požiadavkami „in vitro“. U. urealyticum a M. hominis sú oportúnne intracelulárne patogény, ktoré majú afinitu k epitelovým bunkám slizníc, sú lokalizované pericelulárne, i keď môžu penetrovať aj do vnútra buniek(1). Vyskytujú sa v urogenitálnom trakte pacientov trpiacich príznakmi zahŕňajúcimi infertilitu, orchitídu, epididymitídu, prostatitídu alebo negonokokovú uretritídu(2). Možno ich však izolovať aj od asymptomatických jedincov(3). Cieľom práce bolo stanoviť prevalenciu a citlivosť na antibiotiká M. hominis a U. urealyticum izolované z genitálnych a močových vzoriek od pacientov z nemocničných oddelení a zo spádových ambulancií KNsP Čadca. Ochorenia môžu byť spôsobené aj inými druhmi urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem (napr. Mycoplasma genitalium, Ureaplasma parvum), ktoré však použité diagnostické súpravy neidentifikujú.
Materiál a metódy
Do súboru boli zaradené endocervikálne, vaginálne a uretrálne výtery a moč. Biologické vzorky pochádzali od pacientov s príznakmi infekcie urogenitálneho traktu zo spádovej oblasti KNsP Čadca (okres Čadca a Kysucké Nové Mesto) od 1. júla 2014 do 30. júna 2017 (3 roky). Z celkového počtu 4736 vyšetrených vzoriek bolo 3 661 od žien. Priemerný vek bol 38,2 ± 17,9 roka, (rozsah 0 – 90 rokov, 95 % CI 18 – 75 rokov).
Na identifikáciu, semikvantifikáciu a stanovenie citlivosti urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem na antimikro- biálne látky boli použité dve diagnostické súpravy, s ktorými sme mali možnosť pracovať v rôznych časových obdobiach. Používali sme MYCOPLASMA TEST® (ALL.DIAG, Štrasburg, Francúzsko) od začiatku sledovaného obdobia, t. j. od 1. júla 2014 s prestávkami do 20. júla 2016 (spolu 1 rok a 7 mesiacov). Mycoplasma 1ST 2 test (Biomérieux, Marcy l’Étoile, Francúzsko) sme používali v obdobiach od 18. septembra 2014 s prestávkami do konca sledovaného obdobia, t. j. 30. júna 2017 (spolu 1 rok a 5 mesiacov). Podľa výrobcov oba typy súprav vykazujú prakticky identickú senzitivitu (92,9 %) a špecifickosť (86,7 %). Pomocou obidvoch diagnostických súprav bola v biologických vzorkách dokazovaná prítomnosť U. urealyticum a M. hominis, spolu s odhadovanou koncentráciou jednotlivých mikroorganizmov [> 101/> 104 colony-forming units (CFU)/ml], pričom klinický význam môžu mať obe koncentrácie, keďže z testovania nebol vylúčený nikto, a teda ani tí, ktorí už užívali antibiotiká (ATB). Ak v mechanizme ATB nebola aktivita proti bunkovej stene, ale iný mechanizmus, (napr. inhibícia syntézy bielkovín či nukleových kyselín), takéto ATB mohli byť účinné aj v liečbe ešte nediagnostikovaných urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem. To mohlo mať za následok nižšiu záchytnosť sledovaných mikroorganizmov. Ďalej bola zisťovaná kvalitatívna citlivosť na antimikrobiálne látky. MYCOPLASMA TEST® umožňuje stanovovať citlivosť na 10 antimikrobiálnych látok (ciprofloxacín, josamycín, klindamycín, minocyklín, roxitromycín, erytro- mycín, klaritromycín, levofloxacín, ofloxacín a tetracyklín). V Mycoplasma 1ST 2 teste bola zisťovaná citlivosť urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem na 9 antimikrobiálnych látok (azitromycín, doxycyklín, josamycín, ofloxacín, tetracyklín, ciprofloxacín, erytromycín, klaritromycín a pristinamycín).
Obidva testy boli hodnotené po inkubácii pri 37 °C v dĺžke 48 hodín a druhýkrát po 72 hodinách. Identifikácia urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem je založená na ich biochemických a metabolických vlastnostiach. V prípade U. urealyticum dochádza k rozloženiu urey ureázou za uvoľnenia NH33‚, M. hominis rozkladá arginín pomocou arginázy, pričom sa uvoľní NH3, čo zvýši v tekutom kultivačnom médiu pH. Výsledok identifikácie sa posudzuje podľa farebnej zmeny pH indikátora. Interpretácia a stanovenie citlivosti na antimikrobiálne látky sa zakladá na inhibícii uvedenej enzymatickej aktivity a výsledok sa podobne odčíta podľa farebnej zmeny pH indikátora. Pre každú antimikrobiálnu látku s výnimkou pristinamycínu sa používajú dve jamky s rozdielnou koncentráciou antimikrobiálnej látky. Výsledok citlivosti sa odčítal kvalitatívne ako citlivý, intermediárne citlivý alebo rezistentný podľa odporúčaní výrobcov diagnostických súprav.
Pre štatistické analýzy bol použitý štatistický softvér SPSS 22 pre Windows (Statistical Package for Social Sciences inc, Chicago, USA). Na porovnanie prípadov výskytu kmeňov citlivých na rôzne antimikrobiálne látky alebo rezistentných proti nim bol použitý Pearsonov chĺ-kvadrátový test dobrej zhody. Za štatisticky významnú bola považovaná hodnota pravdepodobnosti p < 0,05.
Výsledky
Vyšetrované biologické materiály
V rokoch 2014 – 2017 boli medzi vyšetrované vzorky zaradené: moč (3 902 vzoriek), endocervikálne výtery (545 vzoriek), vaginálne výtery (214 vzoriek) a uretrálne výtery (75 vzoriek).
Pozitívne materiály boli v nasledovnom zastúpení: moč (82,6 %), endocervikálne výtery (11,3 %), vaginálne výtery (5,4 %) a uretrálne výtery (0,7 %). Pôvod odobraného biologického materiálu a najčastejšie zastúpené diagnózy sú zhrnuté v tabuľke 1.
Prevalencia U. urealyticum a M. hominis v biologických vzorkách z urogenitálneho traktu
Z celkového počtu 4 736 vyšetrených biologických vzoriek (3 661 od žien a 1 075 od mužov) boli urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy identifikované u 1 308 pacientov (27,6 %). V skupine pozitívnych pacientov bolo 1 123 žien (85,9 %) a 185 mužov (14,1 %). U. urealyticum bola izolovaná u 1015 pacientov (77,6 %) a M. hominis u 59 pacientov (4,5 %). V 234 vzorkách sa zachytili obidva patogénny v koinfekcii (17,9 %). U pozitívnych žien bola prevalencia urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem nasledovná: U. urealyticum 79,9 %, M. hominis 3,9 % a koinfekcia U. urealyticum/M. hominis 16,2 %. U mužov bola celková pozitivita 3,9 %. Prítomnosť U. urealyticum, M. hominis a U. urealyticum/M. hominis zmiešanej infekcie bola 63,8 %, 8,1 %, 28,1 % v tomto poradí (tabuľka 2). U žien ani u mužov sa nepreukázal signifikantný rozdiel v prítomnosti urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem medzi jednotlivými rokmi sledovaného obdobia (p > 0,05). Počas celého sledovaného obdobia 2014 – 2017 prevládala monoinfekcia U. urealyticum nad monoinfekciou M. hominis a zmiešanou infekciou U. urealyticum/M. hominis (graf 1).
Výskyt urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem v rôznych vekových skupinách
Celková pozitivita urogenitálnych mykoplaziem vo vekových kategóriách 20 – 40 rokov bola relatívne vyššia (46,8 %) v porovnaní s ostatnými vekovými skupinami. Najvyššia pozitivita u žien bola detegovaná vo vekovej skupine 20 – 29 rokov počas celého sledovaného obdobia (34,2 %). Takmer 40 % mužov s pozitívnymi urogenitálnymi mykoplazmami a ureaplazmami v sledovanom období bolo vo vekovej kategórii nad 60 rokov (37,3 %) (graf 2).
Zastúpenie jednotlivých urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem podľa vekových kategórií znázorňuje graf 3. Monoinfekcia U. urealyticum bola najčastejšia u pacientov (muži + ženy) vo veku 20 – 29 rokov. Najviac zmiešaných infekcií U. urealyticum/M. hominis bolo vo vekovej kategórii nad 60 rokov u oboch pohlaví (38,9 %). Monoinfekcia M. hominis mala približne rovnomerný výskyt vo všetkých vekových kategóriách.
„In vitro“ citlivosť urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem na antimikrobiálne látky
Infekcie U. urealyticum vykazovali rezistenciu proti makrolidovým ATB na úrovni 7,3 %, na tetracyklínové ATB (mino- cyklín a doxycyklín) 3,5 %, okrem tetracyklínu (17,4 %). Rezistencia proti levofloxacínu bola 14,2 %, rezistencia proti ofloxacínu 38,2 % a proti ciprofloxacínu 68,2 %. Rezistencia M. hominis proti roxitromycínu, erytromycínu a klaritromy- cínu bola 64,6 %. Rezistencia proti azitromycínu bola 77,8 %, proti josamycínu 32,2 %. Rezistencia proti tetracyklínu a minocyklínu bola 35,8 %, proti doxycyklínu 11,1 % a proti pri- stinamycínu 22,2 %. Rezistencia proti chinolónom dosiahla 41,4 %, proti klindamycínu bola 41,5 %.
U pacientov s kombinovanou infekciou U. urealyticum/M. hominis sme pri vyšetrení zmiešanej kultúry zaznamenali vysokú rezistenciu proti makrolidovým ATB a chinolónom, na úrovni 74,7 %, okrem azitromycínu (56,7 %). Rezistencia proti tetracyklínovým ATB bola 67,2 %, okrem doxycyklínu (38,3 %). Pri kombinovaných infekciách U. urealyticum/M. hominis bola rezistencia proti väčšine testovaných antimik- robiálnych látok vyššia ako 60 %, čo naznačuje, že koinfekcie U. urealyticum/M. hominis môžu byť ťažšie liečiteľné ako samotné infekcie, keďže pri nich môže dôjsť k selekcii skríženej rezistencie na antimikrobiálne látky(4) (tabuľka 3). Štatistický rozdiel pri všetkých antimikrobiálnych látkach bol p < 0,001.
Diskusia
Do tejto práce boli zaradené biologické vzorky z endocer- vixu, pošvy, moču a uretry mužov a žien všetkých vekových skupín, pochádzajúce zo spádovej oblasti KNsP Čadca. Dokazovaná bola prítomnosť U. urealyticum a M. hominis pomocou diagnostických súprav používaných v našom laboratóriu v období od 1. 7. 2014 do 30. 6. 2017, teda počas 3 rokov. Základnou podstatou vykonaných vyšetrení bola kultivácia a identifikácia U. urealyticum a M. hominis, založená na princípe využitia ich metabolických a biochemických vlastností. Pri pozitívnej kultivácii bola stanovovaná ich kvalitatívna citlivosť na antimikrobiálne látky. I keď sú tieto mikroorganizmy často iba neškodné komenzály, ktoré kolonizujú urogeni- tálny trakt mužov a žien, čoraz viac sa ukazuje, že môžu byť’ zodpovedné za rôzne, najmä chronické ochorenia spomínaného systému(5).
Hoci v našom súbore bola najčastejšou diagnózou asociovanou s nálezom urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem akútna cystitída (31 %), štúdie iných autorov uvádzajú skôr asociáciu týchto mikroorganizmov s intersticiálnou cystitídou(6). Možným vysvetlením by mohlo byť’, že spomínaná akútna cystitída je len začiatkom intersticiálnej cystitídy, ktorá sa môže pri neadekvátnej liečbe u týchto pacientov vyvinúť.
Zaujímavý je vzťah medzi mykoplazmovými a ureaplaz- movými infekciami a vekom pacientov. Najvyššia prevalencia urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem bola zaznamenaná u žien vo veku 20 – 40 rokov a u mužov vo vekovej kategórii nad 60 rokov. Zmiešané infekcie sa najčastejšie vyskytovali u oboch pohlaví vo veku nad 60 rokov. Predstavovali až 48,6 %. Na pozitivitu urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem vo vyššom veku poukazujú aj štúdie iných autorov z celého sveta(78). Je na úvahu, či tu ide o nediagnostikova- né infekcie, prípadne kolonizujúce infekcie, ktoré si pacienti nesú z mladosti, alebo ide o novovzniknuté infekcie v teréne chronických zápalových zmien urogenitálneho traktu, v súčinnosti s oslabeným imunitným systémom(9).
Urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy patria medzi bežnú flóru, ktorá sa vyskytuje na genitálnych slizniciach u zdravých dospelých ľudí (1). Ich výskyt je však spájaný aj s patologickými procesmi, ako je mimomaternicová gravidita, hlboký panvový zápal či predčasný pôrod(10). Najčastejšia forma prenosu urogenitálnych mykoplaziem je pohlavný styk, preto je dôležité v prípade infekcie preliečiť všetkých sexuálnych partnerov. Možný je tiež prenos z matky na dieťa počas pôrodu a u pacientov po transplantácii orgánov(11). Z tohto pohľadu je dôležité monitorovať výskyt urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem v populácii.
Pozitívne nálezy urogenitálnych mykoplaziem sme testovali na vybrané skupiny antimikrobiálnych látok, ktoré majú v ich liečbe terapeutický význam. Sú to ATB makrolidového a tetracyklínového radu, z chemoterapeutík chinolóny druhej a tretej generácie, zastúpené boli aj linkozamidy (klindamycín) a streptogramíny (pristinamycín).
Mykoplazmy a ureaplazmy nemajú bunkovú stenu, a teda sú rezistentné proti beta-laktámovým ATB. Nie sú citlivé ani na sulfonamidy či trimetoprim pre ich neschopnosť syntetizovať kyselinu listovú. Môžu byť rezistentné aj proti iným antimikrobiálnym látkam, napr. linkosamidom, makrolidom, fluorochinolónom či tetracyklínom, čo súvisí s vývojom rôznych mechanizmov rezistencie(2). Môže ísť o zmenu cieľových štruktúr, ako aj eflux antimikrobiálnej látky, čo môže byť výsledkom genetickej mutácie alebo prenesenia nových génov na transpozónoch. Napríklad chinolónová rezistencia môže nastať mutáciou v cieľovom enzýme (DNA gyráza, topoizomeráza IV) a takisto alteráciou permeability bunkovej membrány baktérie pre antimikrobiálnu látku. Rezistencia M. hominis na makrolidové ATB je výsledkom mutácie génov ri- bozomálnych proteínov a taktiež antibiotického efluxu(12). Podobné mechanizmy sa predpokladajú aj pri rezistencii urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem proti tetracyklínom(12).
Nie je vždy jednoduché rozlíšiť, či urogenitálne mykoplazmy a ureaplazmy sú vyvolávateľom akútnej urogenitálnej infekcie, alebo ide o kolonizáciu týmito mikroorganizmami. Pri cielenej antimikrobiálnej terapii recidivujúcich infekcií je však dôležité myslieť aj na tieto mikroorganizmy. Na zníženie rizika zlyhania empirickej liečby sa odporúča regionálne testovanie „in vitro“ citlivosti na antimikrobiálne látky, pretože v antibiotickej rezistencii existujú geografické rozdiely. Podľa údajov SNARS (Slovak National Antimicrobial Resistance Surveillance System) bola v roku 2016 citlivosť U. urealyticum na pristinamycín, doxycyklín, tetracyklín a josamycín viac ako 90 %. Rezistencia U. urealyticum proti ciprofloxacínu dosiahla 47 %. Pri M. hominis bola citlivosť viac ako 90 % na pristinamycín, doxycyklín a tetracyklín. Rezistencia M. hominis proti ciprofloxacínu bola 34 %(13).
V testovanom súbore vzoriek zo spádovej oblasti KNsP Čadca možno v terapii odporučiť v prvom rade doxycyklín, keďže pristinamycín, josamycín a minocyklín nie sú na Slovensku registrované. Pre naše kmene bola potvrdená aj signifikantná rezistencia U. urealyticum proti ciprofloxacínu a klindamycínu. Klindamycín je semisyntetický derivát linkomycínu, proti ktorému je U. urealyticum prirodzene rezistentná. Vysoká rezistencia proti ciprofloxacínu sa dá vysvetliť regionálnymi pomermi a lokálnymi zvyklosťami pri preskripcii antimikrobiálnych látok. To isté sa dá povedať aj o azitromycíne a tetracyklínoch, proti ktorým sme zaznamenali vyššiu rezistenciu u M. hominis. Vysoká preskripcia a časté používanie ciprofloxacínu pri urogenitálnych, respiračných, ale aj iných infekciách môže viesť k progresii rezistencie proti tomuto chemoterapeutiku hlavne pri urogenitálnych mykoplazmách a ureaplazmách(14).
Výskyt urogenitálnych infekcií súvisí s vekom pacientov a častejšie sú diagnostikované u žien vo fertilnom veku, kde sa môžu vyskytovať aj v koinfekcii s chlamýdiovými
infekciami(15). U mužov je záchytnosť vyššia najmä vo vekovej kategórii nad 60 rokov, kde však častejšie ide o kolonizáciu bez klinických príznakov(16).
Záver
V súčasnosti sa na liečbu mykoplazmových a ureaplazmových infekcií používajú tri skupiny antimikrobiálnych látok, a to fluorochinolóny, tetracyklínové a makrolidové ATB. Naše výsledky demonštrujú skutočnosť, že ženy vo fertilnom veku majú vyššiu pozitivitu urogenitálnych mykoplaziem a ureaplaziem. Vek a pohlavie pacienta sú rizikovými faktormi výskytu urogenitálnych infekcií a terapia týchto vyvolávateľov infekcií by sa optimálne mala iniciovať na základe klinických príznakov pacienta a následne stanovenej „in vitro“ antibiotickej citlivosti. V prípade empirickej liečby je nevyhnutné prihliadať na aktuálne regionálne trendy rezistencie proti antimikrobiálnym látkam.
LITERATÚRA
- Bednár M, Fraňková V, Schindler J, a spol. Lékarská mikrobiológie. 1. vydám. Praha, Marvil 1996; s: 319.
- Leli C, Mencacci A, Bombaci JC, et al. Prevalence and antimicrobial susceptibility of Ureaplasma urealyticum and Mycoplasma hominis in a population of Italian and immigrant outpatients. Infez Med 2012; 20(2): 82-87.
- Tibaldi C, Cappello N, Latino MA, et al. Vaginal and endocervical microorganisms in symptomatic and asymptomatic non-pregnant females: risk factors and rates of occurrence. Clin Microbiol Infect 2009; 15(7): 670-679.
- Vargovic M, Pasini M, Papic N, et al. Antimicrobial susceptibility of Ureaplasma urealyticum and Mycoplasma hominis. Sex Transm Infect 2014; 90(1): 69.
- Latthe PM, Toozs-Hobson P Gray J. Mycoplasma and ureaplasma colonisation in women with lower urinary tract symptoms. Journal of Obstetrics and Gynaecology, July 2008; 28(5): 519-521.
- McDonald MI, Lam MH, Birch DF, et al. Ureaplasma urealyticum in patients with acute symptoms of urinary tract infection 1982; J Urol 128: 517-519.
- Skiljevic D, Mirkov D, Vukicevic J. Prevalence and antibiotic susceptibility of Mycoplasma hominis and Ureaplasma urealyticum in genital samples collected over 6 years at a Serbian university hospital. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2016; 82(1): 37-41.
- Wang QY, Li RH, Zheng LQ, et al. Prevalence and antimicrobial susceptibility of Ureaplasma urealyticum and Mycoplasma hominis in female outpatients, 2009-2013. J Microbiol Immunol Infect 2014; 49(3): 359-362.
- Mouton CP Bazaldua OV, Pierce B, et al. Common Infections in Older Adults. Am Fam Physician 2001; 15, 63(2): 257-269.
- Taylor-Robinson D, Lamont R. Mycoplasmas in pregnancy. BJOG 2011; 118: 164-174.
- Bayraktar MR, Ozerol IH, Gucluer N, et al. Prevalence and antibiotic susceptibility of Mycoplasma hominis and Ureaplasma urealyticum in pregnant women. Int J Infect Dis 2010; 14(2): e90-e95.
- Bayraktar MR, Ozerol IH, Gucluer N, et al. Prevalence and antibiotic susceptibility of Mycoplasma hominis and Ureaplasma urealyticum in pregnant women. Int J Infect Dis 2010; 14(2): e90-e95.
- Public Health Authority of the Slovak Republic. 2017; Dostupné na internete: https://www.snars.sk.
- Xie X, Zhang J. Trends in the rates of resistance of Ureaplasma urealyticum to antibiotics and identification of the mutation site in the quinolone resistance-determining region in Chinese patients. FEMS Microbiol Lett 2006; 259: 181-186.
- Jarčuška P Balogová L, Šuleková L, a spol. Infekcie vyvolané chlamýdi- ami. Via practica 2009; 6(4): 147-152.
- Mouton CP Bazaldua OV, Pierce B, et al. Common Infections in Older Adults. Am Fam Physician 2001; 15, 63(2):257-269.