Keywords: Keywords for this article was not defined
Problematike cirkulujúcich buniek plodu a ich analýze na účely prenatálnej diagnostiky bolo venovaných niekoľko prednášok. Hoci bunky plodu boli objavené omnoho skôr ako voľná cirkulujúca DNA plodu, ich využitie v diagnostike je obmedzené. Problémom je najmä ich extrémne nízky podiel v porovnaní s materskými leukocytmi. Je ich 2 – 6 kusov v 1 ml krvi. Okrem toho cirkulujúce bunky pochádzajú najmä z trofoblastu placenty a v jednotlivých bunkách možno pozorovať chromozomálne aberácie, ktoré však plod nemá. V súčasnosti sú cirkulujúce bunky plodu používané menej(1). Oveľa rozsiahlejšie uplatnenie majú cirkulujúce tumorové bunky (CTC) (obrázok 1) pre rôzne aspekty klinického manažmentu pacientov s nádorom a im bola venovaná aj väčšina prednášok(2). Ako svetová špecialistka Patrizia Paterlini-Bréchot prednášala, v oblasti analýzy CTC v krvi patria tiež k tzv. zriedkavým bunkám. Je ich priemerne okolo 1 bunky na 1 ml krvi. Preto je potrebné oddeliť ich od zvyšku buniek a práve rôznym prístupom, dokonca automatizovaným prístrojom pri ich oddeľovaní, sa venuje viacero skupín. Svojou prednáškou zaujala aj Katarína Kološtová, Slovenka pôsobiaca na Karlovej univerzite v Prahe, a to jednoduchým riešením na oddeľovanie CTC na báze ich odlišnej veľkosti. CTC sú navyše podstatne krehkejšie, čo komplikuje ich následné spracovanie či analýzy. Sú značne heterogénne (aj geneticky), čo je dôsledkom dynamického a heterogénneho charakteru nádorového tkaniva. Ich skúmanie má však potenciál pri hodnotení štádia nádorového ochorenia aj metastatického potenciálu či ako podklad pre riadenie personalizovanej terapie. Ďalším prednášajúcim bol aj Stefan Schuster z nemeckej spoločnosti SIMFO, špecializujúcej sa na analýzy cirkulujúcich epitelových tumorových buniek, i Hannes Arnold zo Silicon Biosystems z Bologne.
Druhý deň bol venovaný analýze voľnej mimobunkovej cirkulujúcej DNA prakticky výlučne v oblasti prenatálneho skríningu na závažné chromozomálne aberácie plodu. Fang Chen zo spoločnosti BGI zo Shenzenu prezentovala skúse- nosti a novinky v rámci najdlhšie ponúkaného a najviac rozšíreného NIPT testu vôbec – NIFTY. Robert Old z London School of Medicine predniesol výsledky štúdie zameranej na preverenie vhodnosti špeciálnej schémy prenatálneho skríningu nazvaného reflex DNA screening(3). V ňom kľúčovú úlohu pre vybrané skupiny tehotných zohráva práve NIPT test a preukázal prínos zaradenia metódy v rutinnej starostlivosti o tehotné. Ja som predniesol naše skúsenosti s vlastným testom(4) po roku a podarilo sa na spoluprácu osloviť dnes už partnerské laboratórium v Budapešti.
V chorvátskom Splite sa koncom mája konal kongres 4th Central Eastern European Symposium on Free Nucleic Acids in Non-Invasive Prenatal Diagnosis. Kľúčovú prednášku mal sám objaviteľ a najrenomovanejší špecialista na tému využitia voľnej fetálnej DNA plodu, profesor Dennis Lo z Chinese University v Hongkongu (obrázok 2). Prednášal o no- vej metóde založenej na epigenomickom profilovaní, ktoré umožňuje zistiť, aký je pôvod voľne cirkulujúcej DNA, ktorý sa označuje ako tissue mapping(5). Táto metóda nájde vyu- žitie nielen pri prenatálnej starostlivosti, ale aj pri tzv. tekutej biopsii nádorov, kde bude možné zistiť, z ktorého tkaniva pochádza nádor. Profesor Howard Cuckle z Columbia University v New Yorku urobil podrobný ekonomický rozbor rôznych schém uplatnenia NIPT v štandardnej zdravotnej starostlivosti. Docent Peter Celec z Lekárskej fakulty UK mal strhujúcu prednášku o fenoméne preeklampsia a možnostiach využitia potenciálnych cirkulujúcich markerov v krvi tehotných žien na zistenie rizika preeklampsie(6). Profesorka Ilona Hromadníková z Karlovej univerzity prednášala o miRNA marke- roch preeklampsie aj gestačnej hypertenzie. Tejto téme venoval prednášku tiež Orsolya Bíró zo Semmelweis Univerzity v Budapešti. Moja prednáška bola venovaná aspektom zavedenia nášho NIPT testu na Slovensku.
Viac informácií k problematike v nasledujúcich odborných článkoch:
Literatúra
1. Fiddler M. Fetal Cell Based Prenatal Diagnosis: Perspectives on the
Present and Future. Journal of Clinical Medicine 2014; 3(3): 972-985.
2. Paterlini-Bréchot P. Circulating Tumor Cells: Who is the Killer? Cancer
Microenvironment 2014; 7(3): 161-176.
3. Wald NJ, Huttly WJ, Bestwick JP et al. Reflex antenatal DNA screening
for Down syndrome. Prenat Diagn 2015; 35(11): 1154.
4. Minarik G, Repiska G, Hyblova M, et al. Utilization of Benchtop Next
Generation Sequencing Platforms Ion Torrent PGM and MiSeq in Noninvasive
Prenatal Testing for Chromosome 21 Trisomy and Testing of Impact
of In Silico and Physical Size Selection on Its Analytical Performance.
PLoS One 2015; 10(12): e0144811.
5. Sun K, Jiang P, Chan KC, et al. Plasma DNA tissue mapping by genome-
wide methylation sequencing for noninvasive prenatal, cancer, and
transplantation assessments. Proc Natl Acad Sci U S A 2015; 112(40):
E5503-12.
6. Konečná B, Vlková B, Celec P. Role of fetal DNA in preeclampsia (review).
Int J Mol Med 2015; 35(2): 299-304.
7. Westphal M, Lamszus K. Circulating biomarkers for gliomas. Nat Rev
Neurol. 2015; 11(10): 556-66.