*All tables, charts, graphs and pictures that are featured in this article can be found in the .pdf
attachment at the end of the paper.
Klinický význam
C-reaktívny proteín je nešpecifická reaktívna bielkovina akútnej fázy. Patrí medzi β-globulíny. Je syntetizovaný v pečeni, pričom signálom na syntézu je pôsobenie cytokínov IL-6, IL-1, TNFα. Má schopnosť aktivovať komplementový systém, viaže sa na fragmenty z rozpadnutých buniek, a tým chráni organizmus pred ich škodlivým účinkom. Jeho koncentrácia sa zvyšuje pri akútnych zápalových procesoch vyvolaných bakteriálnymi infekciami, pooperačnými stavmi alebo poškodením tkanív. Vzostup po navodení
reakcie akútnej fázy je rýchly – nastáva už po 6 hodinách. Maximálne hladiny dosahuje za 24 – 48 hodín. Ak nenastanú komplikácie, normalizácia nastáva v priebehu 4 dní. Pri bakteriálnych infekciách dosahuje CRP najvyššie hodnoty. Vírusové infekcie nie sú sprevádzané výrazným vzostupom (1).
Prokalcitonín je bielkovina syntetizovaná hlavne v pečeni, v menšej miere v neuroendokrinných bunkách čriev a pľúc, v monocytoch a makrofágoch. Stimulom na jeho syntézu sú hlavne baktériové endotoxíny
(lipopolysacharidy), ale aj cytokíny – TNF-α, IL-6 (2). Je markerom ťažko prebiehajúcich zápalov – sepsa, viacorgánový dysfunkčný syndróm MODS, infekcie sprevádzajúcich popáleniny. Pomáha odlíšiť akútnu bakteriálnu infekciu od iných typov zápalu. Lokálne bakteriálne infekcie nespôsobujú jeho zvýšenie. Vylučuje sa obličkami, ľahká a stredne ťažká renálna insuficiencia nemá vplyv na jeho hladinu (3).
PCT môže byť zvýšený aj pri niektorých neinfekčných stavoch:
PCT môže byť zvýšený aj pri niektorých neinfekčných stavoch:
- prolongovaný alebo závažný kardiogénny šok
- prolongované závažné abnormality orgánovej perfúzii
- alobunkový karcinóm pľúc a medulárny karcinóm štítnej žľazy
- včase krátko po závažnej traume, veľkých chirurgických zákrokoch, závažných popáleninách
- liečba, ktorá stimuluje uvoľňovanie prozápalových cytokínov
- novorodenci do 48 hodín
Interleukín-6 je cytokín so širokým spektrom funkcií, ktorý vykazuje aktivitu v B-bunkách, T-bunkách, krvotvorných kmeňových bunkách, hepatocytoch a mozgových bunkách. Produkcia IL-6 je vyvolaná náhle
pri akútnych zápalových reakciách spojených so zranením, úrazom, stresom, infekciou, neopláziou a ďalšími závažnými stavmi. IL-6 je užitočný pri hodnotení závažnosti SIRS (syndróm systémovej zápalovej
odpovede organizmu), sepsy a septického šoku. IL-6 je užitočným včasným markerom na detekciu neonatálnej sepsy. V literatúre sa uvádza, že zohráva úlohu pri chronických zápaloch, napríklad reumatoidnej artritíde, čo treba brať do úvahy pri hodnotení akútnych zápalových stavov u týchto pacientov (4).
- Hodnotenie závažnosti SIRS, sepsy, septického šoku a určenie ďalšej prognózy
- Diagnostika neonatálnej sepsy
Presepsín (sCD14-ST) je fragment glykoproteínu CD14 a vzniká ako výsledok zápalovej reakcie spôsobenej infekciou. Glykoproteín CD14 je exprimovaný na povrchu membrány monocytov, makrofágov, granulo- cytov, kde slúži ako receptor komplexov lipopolysacharidov (LPS) a LPS viažucich proteínov (LPBP). Je lokalizovaný v blízkosti toll-like receptora 4 (TLR4). Naviazaním LPBP komplexu na CD14 sa aktivuje TLR4 – špecifická prozápalová kaskáda, a tým sa spúšťa zápalová reakcia hostiteľa proti infekčnému agens. Komplex LPS-LPBP-CD14 je uvoľňovaný do cirkulácie a vplyvom plazmatických proteáz štiepený na subtyp sCD14-ST-presepsín.
Presepsín slúži na diagnostiku a prognózu sepsy a posúdenie miery závažnosti septických stavov. Koncentrácie sú signifikantne vyššie u pacientov s bakteriálnou infekciou ako u pacientov bez infekcie (5, 6).
- < 200 ng/l Sepsa vylúčená
- < 300 ng/l Systémová infekcia nepravdepodobná
- < 500 ng/l Systémová infekcia (sepsa) možná
- < 1 000 ng/l Zvýšené riziko nepriaznivého vývoja
- ≥ 1 000 ng/l Vysoké riziko progresie (ťažká sepsa/septický šok) Riziko 30-dňovej mortality ako pri APACHE II > 25
Indikácia
- Skorá diagnostika sepsy
- Monitoring priebehu ochorenia
Predanalytické informácie
CRP, PCT, IL-6 – odber do štandardnej biochemickej skúmavky so separačným gélom. Po odbere treba čo najskôr doručiť do laboratória.
PCT – stabilita v sére 24 hodín, po tomto čase parameter môže byť vyšetrený, len ak sérum bolo do 24 hodín zmrazené.
Presepsín – skúmavka ako na KO (K-EDTA) do laboratória doručiť vzorku do 4 hodín od odberu.
Metóda vyšetrenia
CRP – imunoturbidimetrické stanovenie
PCT, IL-6 – elektrochemiluminiscenčná imunoanalýza (ECLIA) Presepsín – chemiluminiscenčná imunoanalýza (CLEIA)
Interferencie
CRP – hemolýza, silný zákal
PCT, IL-6 – silná hemolýza, silný zákal
Presepsín – hemolýza, zákal
Kód vyšetrenia
CRP – 4571, PCT – 4488, IL-6 – 4474, Presepsín – 44421
Dostupnosť vyšetrenia Centrálne laboratórium Bratislava Centrálne laboratórium Košice
Literatúra
- Masopust J. Klinická biochemie – požadování a hodnocení biochemických vyšetření. 1. vyd. Část II. Praha: Karolinum; 1998: 493–494.
- Lenártová R. Prokalcitonín – kvantitatívne stanoveni Labor Aktuell. 04/08, 14–16.
- Maruna P. Pokalcitonin. Praha: Triton; 2003.
- IL–6 Interleukín-6. Návod na použitie. Roche Diagnostics. 2010-02.
- Available from: <http://presepsin.com/clinical-performance.html.>.
- Available from: <http://www.pathfast.eu/index.php?option>.